Kitap

Tiyatro İle Geçen Ömrüm

TİYATRO OYUNCUSU ERDAL GÜLVER’İN “TİYATROYLA GEÇEN ÖMRÜM” ADLI KİTABI ARATOS YAYINLARI’NDAN ÇIKTI

Tarsus’ta yayınlanan Aratos tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisi, tiyatro sanatçısı Erdal Gülver’in yaşamını konu alan “Tiyatroyla Geçen Ömrüm” adlı kitabını yayınladı.

Uğur Ozan Özen’in hazırladığı, “Tiyatroyla Geçen Ömrüm” kitabını uzun yıllar, Devlet Tiyatroları’nda ve özel tiyatrolarda çalışmış ve sinema filmlerinde rol almış Tarsuslu tiyatro oyuncusu Erdal Gülver’in yaşam öyküsü Aratos Kitaplığı/Kültür Dizisi’nin 42. kitabı olarak basıldı.

Erdal Gülver, Aratos Yayınları’ndan çıkan “Tiyatroyla Geçen Ömrüm” kitabını Anadolu’da tiyatro yapmış ve halen yapmakta olan isimsiz kahramanlara ve kızım Deniz’e adadı.

Aratos dergisi yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık, Erdal Gülver’in ‘Tiyatroyla Geçen Ömrüm’ adlı kitabına yazdığı önsözde, şunları söylemektedir, “Gazetecilikte ve matbaacılıkta Mürekkep yalamak diye bir söz vardır. Tiyatro sanatçılığında ise bu sahne tozunu yutmak olarak dile getirilir. Tarsuslu tiyatro sanatçısı Erdal Gülver, sahnenin tozunu yutmuş bir sanatçıdır. Daha lise yıllarında, Haşmet Zeybek ve bir grup arkadaşıyla tiyatro serüveni, tiyatronun kendisi için bir heves değil, bir yaşam uğraşına, bir yaşam biçimine dönüşmüş. Haşmet Zeybek, 1960’lı yıllarda bir lise öğrencisiyken arkadaşlarıyla başladığı ve yazdığı senaryoları sahneleyerek yaşadığı Tarsus’ta bir tiyatro geleneği yarattılar.

Erdal Gülver, hem bu geleneğini bir parçası hem de sürdürücüsü oldu. Erdal Gülver’in Tarsus’tan başlayan yolculuğu, onu Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’ne, oradan Ankara Sanat Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu’na taşıdı. Pek çok değerli tiyatro ve sinemacı ile birlikte tanıştı ve çalıştı. Erdal Gülver’in ‘Tiyatroyla Geçen Ömrüm’ kitabı, bütün bir yaşamına sığdırdığı tiyatro sanatçılığının kimi zaman zorluklarına, kimi zaman tanıklıklarına, bazen hüzünlü bazen de sevinçle yüklü anılarla dolu. Erdal Gülver, halkın içinden gelen ve içinde yaşadığı topluma karşı bir sanatçı duyarlılığıyla sorumluluk üstlenen ve bunu da sanatıyla yerine getirmeye çalışan aydın bir kişidir. Aratos Yayınları olarak, Erdal Gülver’in Anadolu’da tiyatro yapmış ve halen yapmakta olan isimsiz kahramanlara adadığı ‘Tiyatroyla Geçen’ Ömrüm kitabını yayınlamaktan onur duyuyoruz. Bu kitapla hem ülkemiz tiyatro tarihine hem de onun doğduğu bu topraklarda kültür yaşamına değerli bir katkı olduğuna inanıyorum”.

Edinilen bilgiye göre, Erdal Gülver’in katılımıyla doğduğu kent Tarsus’ta Aratos Kültür Sanatevi’nde bir imza günü gerçekleştirilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı