Kültür Sanat

Sir Yes Sir seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor

"Bir seyreden bir oynayan varsa orada tiyatro vardır. Bu yüzden şimdiki zamanı paylaşana kadar -1(eksi bir)’iz.” diyerek “Proje -1” adıyla yola çıkan ekip, ilk oyunu “Sir Yes Sir” ile Ocak’ta seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Filmi ve romanıyla ABD’de dönem dönem tartışmalara sebep olan ve 2. Dünya Savaşı sırasında basımı durdurulan Dalton Trumbo’nun romanı “Johnny Got His Gun”, Proje -1 tarafından “Sir Yes Sir” adıyla sahneye uyarlanıyor.

Serkan Abeş, uyarladığı ve yönettiği oyunda oyunculuğu da kendisi üstleniyor. Oyuncuyu, ışığın ve efektin de oyuncuya dönüştüğü bir sahne dili içerisinde izleyici karşısına çıkıyor. Savaşta her şeyini kaybetmiş genç bir adam. 

Kollarını, bacaklarını, yüzünü… Göremeyen, duyamayan, konuşamayan, hareket edemeyen bu gencin sahip olduğu tek şey aklıdır. Yatırıldığı hastanede bu gencin anılarına, düşüncelerine ve rüyalarına; oyun olgusunun zihnin çalışma prensibine dönüştüğü bir üslupla tanıklık ediyoruz.

Oyunun yaratıcısı Serkan Abeş oyunla ilgili olarak “Hikayesel olanın oyunun kuralına dönüştüğü bir sahne dili yaratarak, Joe’nun travmasını görsel ve işitsel bir düzleme taşımaya çalıştık.” diyor. 

Ekip, oyunun ilk gösterimini  18 Ocak Cumartesi günü saat 20:30’da Şişli Blackout Sahnesi’nde yapmaya hazırlanıyor.

Oyun kadrosu:

Uyarlayan – Yöneten – Oynayan: Serkan Abeş

Yönetmen Yardımcısı: Ali Varol

Sahne ve Işık Tasarım Memuru: Serkan Abeş

Logo ve Afiş Tasarım: Burak Çalışkan – Eray Özcan

Işık ve Efekt Masasındaki Oyuncular : Ali Varol – Burcu Afşin

Dış Sesler (Sahne sırasına göre)

Asker Alım Memuru: Olcay Onur Kaya           

İş Arkadaş: Emre Yunusoğlu           

Kareen: Gül Şener Çavuş: Can Gox (Göksun)

Anne: Cansın Asarlı Yunusoğlu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı