Kitap

“Pera Mera” Köy Ve Kır Yaşamına Dair Öyküler

“Kendimi değiştirmiyorum, dünyayı değiştirmiyorum ama gerçekliği değiştirerek, kendi hayallerimin arkasına gizleyerek kendi yenidünyamı kuruyorum… Mesela geçenlerde Çinlilerin Dönüşüm’ü okurken ağızlarının sulanıp sulanmadığını merak ettim.”

Murat Yalçın’ın yeni öykü kitabı Pera Mera, kentle kır arasına sıkışmış hayatları değil, kentle kır arasında gidip gelen göstergeleri anlatıyor. Pera’nın güncel simgelerinden biri haline gelmiş Hazzopulo Köpeği’nden yola çıkarak kent ve kır hayatlarını okuyucusuna yeniden  anımsıyor. Öykülerin en güçlü yanı bu; kokuların bize geçmiş bir zamanı, uzaklarda kalmış bir mekânı anımsatması. Murat Yalçın,  Pera Mera’da dilimizin tadını çıkararak çok boyutlu bir ustalık kitabı kaleme almış. 

Kitabın sonundaki “Pera Mera Sözlüğü” ve Murat Yalçın’ın seçtiği  şarkılardan oluşan “Pera Mera Ezgiliği” okuyucuya öykülerin içinde  eşlik ediyor.

MURAT YALÇIN
MURAT YALÇIN, 1970 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdi. 1990’da yayıncılık mesleğine başladı. 2000 yılından beri Kitap-lık dergisini yönetiyor. Öykülerini topladığı kitapları Aşkımumya (1995), İma Kılavuzu (2003), Şen Saat (2006), Kesik Hava (2009) ve Karga Zarif (2012). Hafif Metro Günleri romanını 1998’de, İçimde Oğuz Atay ile Orhan Gencebay İkizi Yaşıyor kitabını Semih Poroy’un çizimleriyle 2013’te, yazınsal notlardan oluşan Kontrol Kalemi’ni ise 2015’te yayımladı.

Murat Yalçın’ın Can Yayınları’ndaki diğer kitapları:
Şen Saat, 2007
Karga Zarif, 2012
Aşkımumya-İma Kılavuzu, 2013
Hafif Metro Günleri, 2013
Kesik Hava, 2013
İçimde Oğuz Atay ile Orhan Gencebay İkizi Yaşıyor, 2013
Kontrol Kalemi, 2015

PERA MERA
Yazar: Murat Yalçın 
Tür: Öykü
Sayfa sayısı: 174 Sayfa
Fiyatı: 15 TL
Yayın tarihi: 10 Ocak 2017

Anahtar Kelimeler: Pera Mera, Öyküler


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?


Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı