Kitap

Jean Genet Oyunlarında Cinselliğin İnşası

“JEAN GENET OYUNLARINDA CİNSELLİĞİN İNŞASI BALKON VE SIKIGÖZETİM OYUNLARINDA HEGEMONİK ERKEKLİK” FATMA GÜLÂRA IŞIK TUĞCU

Fransız Oyun Yazarı Jean Genet oyunlarını Sosyal Bilimler Kuramlarıyla inceleyen çalışma; “Jean Genet Oyunlarında Cinselliğin İnşası: Balkon ve Sıkıgözetim Oyunlarında Hegemonik Erkeklik”, Fatma Gülâra Işık Tuğcu imzasıyla Şy Kitap tarafından yayımlandı.

Kitap, ele alınan tiyatro oyunlarına cinsel politikanın analizi çerçevesinde disiplinlerarası bir bakışla yaklaşıyor. Cinsiyet hiyerarşisi, iktidar, cinselliğin toplumsal olarak düzenlenmesi, Queer Kuram, Hegemonik Erkeklik, Heteronormativite kavramları oyunlar düzleminde irdeleniyor.
Çalışmada; nesneler arasında karşıtlıklar ya da özdeşlikler saptayıp, nesneler arasındaki bu bağıntılarla yapının ortaya çıkmasına hizmet eden A. J. Greimas Göstergebilim Yöntemi kullanılmış.

Yaşanan siyasal sosyal konjonktüre denk düşen, ele alınan tiyatro oyunlarına Sosyal Bilim Kuramları ile el atan güncel, çarpıcı, erezyona uğramayacak bir çalışma. Tiyatro ve Sosyal Bilimlerin kesişim noktası. Çalışma, her iki alan literatürüne de önemli bir katkı sağlayacak gibi görünmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı