Festival

İksv Aralık ayında…

24. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ’NİN ÇEVRİMİÇİ GÖSTERİMLERİ ARALIK AYINDA DA YAYINDA 
1 Aralık’ta salonlara veda eden 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nin çevrimiçi programı 14 Aralık’a kadar sürüyor. Çevrimiçi gösterimlerin her biri, 20 TL’lik biletlerle izlenebiliyor. Festivalin Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamındaki çevrimiçi panel ve söyleşiler ise İKSV YouTube kanalında ücretsiz yayımlanıyor.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nin fiziki gösterimleri 1 Aralık’ta sona erdi. Festivalin çevrimiçi programı ise 14 Aralık’a kadar online.iksv.org adresinde devam ediyor. Çevrimiçi platform üzerinden tüm Türkiye’ye ve dünyaya ulaşan gösterilerin biletleri biletix.com üzerinden satın alınabiliyor. Her bir gösterinin bilet fiyatı ise 20 TL.
14 Aralık’a kadar online.iksv.org adresinden izlenebilecek, Yerli Yapımlar Gösteri Sponsoru ENKA Vakfı’nın desteğiyle izleyiciyle buluşan yapımlar, “kulak tiyatrosu” Podacto yapımı Eften Püften Şeyler ve Varlık; yedi kadından yedi COVID-19 öyküsü anlatan Her Güne Bir Vaka; obje tiyatrosu formatındaki Lear Mutfakta; çağdaş dans ikilisi Taldans’tan Andan Daha Kısa ve seyirciyi kendi evinde bir yolculuğa çıkaracak Olağan-İçi Bir Gezi’den oluşuyor.
İtalyan yönetmen Pippo Delbono’nun İtalyan Kültür Merkezi’nin değerli işbirliği ile izleyicilerle buluşan Dopo La Battaglia adlı eseri de 14 Aralık’a kadar online.iksv.org adresinde izlenebilen oyunlardan biri.
İzleyiciler bilet satın aldıkları çevrimiçi gösterimleri, telefon, tablet ve bilgisayarlarından izleyebiliyor ve izlemeye başladıktan sonra 72 saat boyunca görüntüleyebiliyor. Gösterimler artık, yaşanan teknik sorunun giderilmesiyle, iOS işletim sistemi kullanan tüm cihazlardan da izlenebiliyor.
Festivalin çevrimiçi programını https://online.iksv.org/tiyatro adresinde inceleyebilmek mümkün.
Festivalin ücretsiz Öğrenme ve Gelişim Programı İKSV YouTube kanalında yayında 
24. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ücretsiz Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamındaki panel ve söyleşiler bu yıl pandemi sebebiyle çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor.
Çevrimiçi Konuşma: Tiyatroda Kadın Yönetmen Olmak
Prof. Dr. Kerem Karaboğa’nın moderatörlüğünde oyuncu ve yönetmen Şahika Tekand ile gerçekleşen ve tiyatroda kadın yönetmenlerin konumunu ele alan konuşma İKSV YouTube kanalında yayında.
Çevrimiçi Konuşma: Yeni Yazar Adayları için Tüyolar: Yazarlık Arızaları 
İKSV YouTube kanalında erişime açılan konuşmada yazar Özen Yula, “Yazmakla ilgili genel sorunlarımız neler?”, “Egomuz tavan yaptığında eserimizin hâli ne olur?”, “Yazmak ve okumak ne kadar bağlantılı?” gibi sorulara cevap arıyor.
Çevrimiçi Konuşma Serisi: Türkiye’nin Kadın Koreografları 
Türkiye’de modern dansın yeşermesinde ve gelişmesinde emeği geçen kadın koreograflarımızın sanatsal ve eğitsel yönlerini konu alacak konuşma serisinin Doç. Dr. Ayrin Ersöz’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen birinci bölümü Geyvan McMillen’a ayrılıyor ve McMillen’in öğrencisi ve dansçısı olan Doç. Tan Temel ve Doç. Sernaz Demirel Temel’in katılımlarıyla gerçekleştiriliyor. İlk bölüm, İKSV YouTube kanalında yayında.
Çevrimiçi Konuşma: Üniversitelerde Dans Eğitiminin Geleceği
Doç. Dr. Ayrin Ersöz’ün moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Rutgers Üniversitesi Dans Bölümü Başkanı Dr. Julia Ritter ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Anasanat Dalı Başkanı Prof. Tuğçe Ulugün Tuna, dans eğitiminin bugünü ve yarınına dair düşüncelerini paylaşıyor. Konuşma, İKSV YouTube kanalında yayında.
Çevrimiçi Panel: Türk Tiyatrosu’nda Kadın Yazarlar
Ferdi Çetin’in moderatörlüğünde Prof. Dr. Fakiye Özsoysal, Prof. Dr. Hülya Adak ve Doç. Dr. Özlem Belkıs ile gerçekleşen panel, Osmanlı Dönemi’nden Cumhuriyet Dönemi’ne, Cumhuriyet Dönemi’nden günümüze kadın oyun yazarlarının Türkiye Tiyatrosu’nda bıraktıkları izlerin, eserleri bağlamında araştırılmasını konu alıyor. Konuşma, İKSV YouTube kanalında yayında.
Çevrimiçi Tur: KarDes Beyoğlu Tiyatro Turu
Hrant Dink Vakfı tarafından bu yıl kullanıcıların hizmetine sunulan KarDes: Çokkültürlü Hafıza Turları Rehberi mobil uygulaması 24. İstanbul Tiyatro Festivali’ne Beyoğlu Tiyatro Turları ile katılıyor. 19. yüzyılda Pera’da açılan tiyatro salonları ve bu tiyatrolarda sahneye çıkan sanatçıların hikâyelerinden oluşan KarDes Beyoğlu Tiyatro Turu, kullanıcıları İstanbul’da modern tiyatro hayatının başladığı Beyoğlu’nun öne çıkmış tiyatro salonları, tiyatrocuları ve bu salonların geçirdiği dönüşüm üzerinden, Pera’nın görkemli tiyatro geçmişine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.
Öğrenme ve Gelişim Programı ile ilgili ayrıntılı bilgi için: 
https://tiyatro.iksv.org/tr/ogrenme-ve-gelisim-programi
Çevrimiçi gerçekleşen konuşmaların tümünü izlemek için:

24. İstanbul Tiyatro Festivali’yle ilgili gelişmeleri sosyal medyadan ve festivalin internet sitesinden takip edebilirsiniz:
tiyatro.iksv.org
facebook.com/istanbultiyatrofestivali
twitter.com/tiyatrofest
instagram.com/istanbultiyatrofestivali
youtube.com/iksvistanbul
#istanbultiyatrofestivali
#iksvseveseve
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı