Eleştri

Gangster – İzmir Büyükşehir Belediyesi Deneme Sahnesi

İzmir Deneme Sahnesi, Orçun Masatçı’ nın güzel uğraşları sonucu şehre teatral bir soluk katmak için yola çıkmış yegane bir topluluk...

GANGSTER: ‘İZMİR DENEME SAHNESİNDEN BAŞARILI BİR ÇIKIŞ!’

İzmir Deneme Sahnesi, Orçun Masatçı’ nın güzel uğraşları sonucu şehre teatral bir soluk katmak için yola çıkmış yegane bir topluluk. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ nin bünyesinde kurulan sahne iki yepyeni oyunla perdelerini açmışken, kitlesel anlamda ileriye dönük İzmir’ in şehir tiyatrosu mantığının başlangıcını oluşturuyor. Geçtiğimiz hafta İzmir’de izlediğim Ferhat Ergün imzalı Gangster adlı oyun topluluğun yaptığı çarpıcı işlerden. Serdar Saatman’ ın yönettiği müzikli gösteride (ki müzikal de pekala olabilirdi) Aytuğ Çelik, Burak Özbaykuş, Cana Gerdik Aykutlu, Ege Erdoğ, Emrah Şenışık, Fatih Paşalı, Hülya Yılmaz, Kağan Uluca, Müşerref Göksever, Ruhat Kılıç ve Yılmaz Tüzün sahnede görev alan isimler.

Konu Türkiye’ nin 1960’ lı yıllarında, belki de ülkenin ilk gangsteri diyebileceğimiz Nejdet Elmas’ ı anlatıyor. Konya’da doğup 12 yaşında İstanbul’a kaçan, Chevrolet marka arabayı çalarak ilk soygununu gerçekleştiren, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 2. sınıfta terk eden, entelektüel kişiliği ve yakışıklılığıyla kadınların kalbinde taht kuran Elmas, oğlunu 2 yaşında kaybettikten sonra İstanbul’daki bankaları birer birer soyarak, soygundan elde ettiği paraları halka dağıtmaya başlar. Ülkenin emniyeti, istihbarat teşkilatı, gazeteleri, özel dedektifleri Nejdet Elmas’ ın peşindedir. Yakalandığı zaman askerlerin ve polislerin elinden rahatlıkla kaçmayı başaran bu farklı hırsız, Chevrolet marka otomobiliyle İstanbul sokaklarında gezip çapkınlık yapıyor bir yandan da gözünü kestirdiği her bankayı rahatlıkla soyuyor. Ta ki Merkez Bankası soygununu planlayana dek…

Oyunu sahneye koyan Serdar Saatman’ ı İstanbul’da sahnelediği ‘İzmir’in Kızları’ adlı müzikal oyundan biliyoruz. Sezen Aksu müzikleriyle farklı bir çalışma yapan yönetmen, Gangster oyununda kendi tarzının izlerini taşıyan yapıda güzel bir çalışma ortaya koyuyor. Müziklerle, danslarla, güzel ve yerinde koreografilerle süslediği gösteri hızlı bir girişin ardından hiç es vermeden ilerlemiş. Özellikle sahnedeki oyunculara verilen misyon oyunun her noktasında derinlemesine hissedilirken Nejdet Elmas karakterinde Fatih Paşalı’ nın tek başına sahnede devleşmesi oyunun önünü açan en büyük ayrıntı. Fatih Paşalı karakterini adım adım ezberleyerek üç ayrı dünyayı tek bir potada eritip sahnede tek başına oyunu sırtlamış. Zaten bu tarz rolleri oynamak başlı başına zordur. ‘Karakter Oyuncusu’ diyebileceğim yeteneğiyle Fatih Paşalı çok zor bir rolün altından son derece iyi kalkmış. Nejdet Elmas’ ı yakalamak için çabalayan polis şefi Mustafa Rasim’de Kağan Uluca’ nın performansı gayet iyi. Fatih Paşalı ile son derece başarılı bir ikili oluşturmuş. Oyun bu iki ismin omuzlarında yükselirken grubun tüm üyeleri görevleri neyse eksiksiz yerine getiriyor. Fakat kadın oyuncuların biraz daha canlı olması fena olmaz. Oyunun sahne tasarımı ise son dönemde gördüğüm en iyi tasarımlardan diyebilirim.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Deneme Sahnesi, Orçun Masatçı’ nın geçmişten gelen teatral birikimiyle birbirinden farklı, renkli, çarpıcı işlere imza atmaya başladı. Topluluğun çalışmaları ileriye dönük bambaşka sesleri sahnelere taşıyacak görünüyor!

yasam.kaya@gmail.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı