Kitap

Fatma Gülara Işık Tuğcu’nun ilk oyun kitabı çıktı

Fatma Gülâra Işık Tuğcu’nun ilk oyun kitabı Toplu Oyunları 1, Mitos-Boyut Yayınları tarafından yayımlandı. Toplumsal cinsiyet yargıları düzleminde buluşan oyunlar, Geceye Gelin, Karanlığa Fener ve Sevgili Mayra adlarını taşıyor.

Geceye Gelin; düğün gecesi işlenen cinayeti; eril şiddet, ataerkil kültür ve kadın kimliği üzerinden tartışmaya açıyor.

Karanlığa Fener; ağır “erkeklik” savaşlarından bilincinin akıyla çıkmış, şövalye ruhlu bir işportacının bir iş gününü sahneye taşıyor.

Sevgili Mayra; toplumsal kadınlık rolleri ile birey olma çatışmasının ironi yüklü kara güldürüsü.

“Fatma Gülâra Işık Tuğcu, kadın sorunları üzerine yazıyor. Kadının sosyal hayattaki konumlanışı, geleneksel, töresel değerlerle ilişkisi ve ceberut iktidar odaklarının dışlayan, tekileştiren, kadınlık değerlerini hiçe sayan tutumuna itiraz eden bir yaklaşımla tiyatro sanatında sözünü söylüyor. Yazar, her üç oyununda da, bireysel yaşantıları, toplumsal bağlamı ve nedenselliğini göz ardı etmeden dramatik ve trajik boyutu ile bütünlüklü olarak tartışmaya açıyor.

Anlattığı konuda, olay kişileri derinlikli ve gerçeğe yatkın. Dili sade ve anlaşılır.

Politik bir tutumla yazıyor Tuğcu. Toplumsal sorunları birey ve toplum üzerinden tartışmaya açarken eleştiri, mizah ve ironiyi yazarlık tavrı olarak öne çıkarıyor.” (Kitap Tanıtımından)

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı