Biyografi

Fatma Aliye kimdir

Türkiye'nin ilk kadın romancısı unvanına sahip olan Fatma Aliye'nin hayat hikayesidir.

Fatma Aliye kimdir

Türkiye’nin ilk kadın romancısı unvanına sahip olan Fatma Aliye’nin hayat hikayesidir.

Fatma Aliye’nin hikayesi Tanzimat’tan Meşruiyet’e kadar uzan uzun soluklu bir yolculuktur. Yazdığı eserlerle kadın haklarına ışık tuttu; toplumu aydınlattı. Türkiye’nin ilk kadın romancısı özelliğine sahip olan Fatma Aliye, yaşadığı süre boyunca pek çok eser kaleme aldı.

Fatma Aliye’nin hayat hikayesi…

Tarihçi Cevdet Paşa’nın ilk kızı Fatma Aliye, 1862’de İstanbul’da doğdu. Küçük yaştan itibaren iyi bir eğitim alan Fatma Aliye, Fransızca ve Arapça dillerinin yanı sıra tarih, edebiyat, matematik, hukuk, Arap tarihi ve felsefesi konularında kendini geliştirme fırsatı buldu.

George Ohnet’in Volonte adlı romanını, 1889’da Meram adı ve Bir Hanım rumuzuyla Türkçeye çevirerek kariyerine başlayan Fatma Aliye, bunu takip eden yapıtlarında Mütercime-i Meram takma adını kullandı.


“FATMA ALİYE HANIM”

Ahmet Mithat Efendi ile 1891’de kaleme aldığı Hayal ve Hakikat dışında, ilk romanı Muhadarat’ı 1892’de “Fatma Aliye Hanım” ismiyle yayınladı. Yazarın bu eseri, kendisinin en başarılı yapıtı olarak gösterildi.

Muhadarat”ın ardından 1898’de “Ref’et”, 1899’da “Udi”, 1910’da “Enin” adlı romanları yayınlanan Fatma Aliye, 1914’te “Ahmed Cevdet Paşa ve Zamanı” isimli son çalışmasında Meşrutiyet sonrası siyasal yaşamı konu edindi.


FELSEFE MERAKI VE KADIN HAKLARI DUYARLILIĞI

Fatma Aliye’nin, 1900’de “Teracim-i Felasife” adlı bir felsefe kitabı da yayınlandı. Yazar ayrıca, döneminin dergi ve gazetelerinde yayınlanmış 40’a yakın makaleye imza attı.

Romanları ve diğer çalışmaları ile Avrupa ve Amerika basınında kendisinden söz ettiren Fatma Aliye’nin bazı eserleri Fransızca ve Arapçaya çevrildi.

Fatma Aliye, eserlerinde duygusal konulara ağırlık verirken, kadın ve erkeğin topluma karşı görevlerinde eşit hak ve sorumluluk sahibi olması üzerinde durdu.

Kadının eğitilmesinin faydalarını vurguladı. Tanzimat döneminde yaşayan Fatma Aliye, eserlerinde çoğunlukla kadının toplum, aile ve evlilikteki konumu konularını ele aldı.

Kızılay’ın o zamanki adı Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin ilk kadın üyesi olan Fatma Aliye, Hilal-i Ahmer Hanımlar Genel Merkez Heyeti’ni de kurarak katibe olarak görev yaptı.

Cephede ve cephe gerisindeki çalışmalara destek veren Fatma Aliye, Hilal-i Ahmer’in binlerce kahramanından biri olarak tarihe geçti.

İLK KADIN ROMANCI

Yazar Zafer Hanım’ın 1877’de Aşk-ı Vatani isimli tek bir roman yayınlaması dolayısıyla çok sayıda esere imza atan Fatma Aliye, ilk kadın romancı unvanını aldı.

FATMA ALİYE ÖLDÜ

Yazarın biyografisi ve eserleri, 1893’te Chicago’daki Dünya Kadın Kütüphanesi Sergisi ve Kataloğu’nda yer aldı. 1934’te “Topuz” soyadını alan Fatma Aliye, 13 Temmuz 1936’da İstanbul’da vefat etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, işgalden kurtarılan Laçını ziyaret ettiBali Adasında Hindu geleneklerine göre kraliyet ailesi için ölü yakma töreni gerçekleştirildiCeltic taraftarları, kraliyet ailesini protesto ettiCumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Aliyevle buluştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı