Biyografi

Betül Mardin kimdir

Türkiye'nin ilk halkla ilişkiler uzmanı olan Betül Mardin'in hayat hikayesidir.

Betül Mardin kimdir

Türkiye’nin ilk halkla ilişkiler uzmanı olan Betül Mardin’in hayat hikayesidir.

Betül Mardin, 1927 yılında İstanbul’un Şişli ilçesinde dünyaya geldi. Babası İş Bankası’nın İskenderiye Genel Müdürlüğü görevinden emekli olan ve Türk Petrol’ün de kurucularından olan Muhiddin Arif Mardin’dir.

1946 yılında Arnavutköy Kız Koleji’nden mezun oldu, üniversite okumak istese de babası üniversiteye gitmesine izin vermedi.

İlk defa 1952 yılında Tercüman gazetesinin magazin bölümünde çalışmaya başladı. Burada üç yıl kadar çalıştı ardından Hakkı Devrim yönetimindeki Yeni Sabah’a geçti.

1959 yılında Haldun Dormen ile nikah masasına oturdu. 1964 yılında TRT’de çalışmaya başlayan Mardin, 1967 yılında İngiltere’ye BBC kursuna gönderildi ve BBC Televizyon Kursu’ndan mezun oldu.

Türkiye’ye geri döndükten sonra TRT’den ayrıldı ve ilgi alanları değişmeye başladı. Televizyondan tiyatroya, gazetecilikten radyoculuğa geçiş yapmayı düşündü.

Halkla ilişkiler uzmanı

1968 yılında, “Beşeri Münasebetler” ismi altında Halkla İlişkiler Uzmanı olarak işe başladı.

1969 yılında İstanbul Üniverstesi İletişim Fakültesi’nde Radyo ve Televizyon Programcılığı dersi veren Mardin, 1975 yılından itibaren Boğaziçi Üniverstesi Turizm Bölümü’nde ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler konusunda dersler verdi.

1997 senesinden itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü öğretim üyesi de olan Betül Mardin, 1995’de Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin (IPRA) başkanı oldu.

Üstad unvanını kazandı

İki yıl sonra ‘üstad’ anlamına gelen ‘Member Emeritus’ unvanını kazandı.

Rus turistlere acente şoku: Madrid yerine Mardin’e indilerTayt giyen Berdan Mardini gündem olduMardinde otobüste fenalaşan yolcuyu şoför hastaneye yetiştirdiMardinde şiddetli yağış: Yollar göle döndü

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı