Alışveriş ve Stil

Anılar ve acılarla dolu bir atölye

Evdeki öğünlerinizi çok daha lezzetli kılan soslar ve reçeller üreten Güzel Anılar Dükkanı’na konuk olduk.

Nedir bu dükkan?

Meksika tarifli ve yerel malzemeli soslar, reçeller ve atıştırmalıklar üreten bir atölye. Meksika’da Türk kahvaltısı ve reçel satan Selen Bayrak, Türkiye’ye dönünce kurmuş bir girişimi. Güzel Anılar Dükkanı’na özel reçeteleri, gezdiği ülkelerden topladığı eşyalarla dolu atölyesinde lezzetli ürünlere çeviriyor. Ürünlerin malzemeleri için üreticilerle bizzat iletişime geçmeyi tercih ettiğini söylüyor. “Zeytinyağını Antakya’dan; sarımsağı Taşköprü’den; biberleri Kahramanmaraş, Gaziantep ve Bilecik’ten alıyorum. Tedarikçileri seçerken kadın üreticileri desteklemeye çalışıyorum.” Onun için en özel malzemelerden biri ise, Meksika’dan getirttiği chipotle biberi. 

Atölyede neler üretiliyor?

Acı soslar, marmelatlar, tropik meyve reçelleri ve acılı çerezler. En ünlü ürünlerinin adları, Meksika kasabaları ve şehirlerinden geliyor. “Acıyı seven ve acıya giriş yapmak isteyen iki farklı grup olduğunu düşünüyorum. Bu iki gruba da hitap etmeye çalışıyoruz,” diyor Selen Bayrak. Çok acı sevenler turna yemişi ve yer fıstıklı, hafif tatlı Oaxaca sosunu; az acı sevenler ise hibisküs, kişniş tohumu ve sarımsaklı, hafif ekşi Zipolite’yi alıyor. Acı fanatikleri ise beş farklı acı biberin sızma zeytinyağı ile harmanlamasıyla yapılan Salsa Maça’ya bayılıyor. 

Mevsim meyveleriyle yapılan acılı marmelatların da hayranı bol, özellikle Haziran’da tekrar hazırlanacak acılı erik marmelatının. Şu an acılı ayva ve acılı elma marmelatları raflarda. Papaya reçeli ise tropik reçel seçeneklerinin daimi olanlarından. Hayranı bol bir diğer ürün ise sarımsaklı acılı yer fıstıkları. Meksika’da her mekanda mutlaka bulunan bu atıştırmalıkların bağımlılık yaptığını onaylayabiliriz.  

Ürünlere nasıl ulaşılır?

Cihangir’deki atölyede ürünlerin tadına bakıp alışveriş yapabilir ya da sosyal medya ve internetten sipariş verebilirsiniz.

Sıraselviler Caddesi 93-3, Cihangir. instagram.com/guzelanilardukkan, www.guzelanilardukkani.com

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı