Festival

Adana Tiyatro Festivali Son Haftasında

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 21. Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali...

DEVLET TİYATROLARI – SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ SON HAFTAYA DOPDOLU BİR PROGRAMLA GİRİYOR

ÖZBEKİSTAN KHOREZM DEVLET DRAM TİYATROSU’NUN “SULTAN CELALEDDİN – ATALARIN KILICI” OYUNUYLA TARİH ADANA SAHNESİNDE

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 21. Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin son haftasında 5 farklı oyun seyirciyle buluşuyor.

Semaver Kumpanya “Madde22” oyunuyla İstanbul’un ardından Adana’da perdelerini açıyor. Bir savaş macerasını, eğlenceli ve farklı bir bakış açısıyla sahneye taşıyan oyun, 2. Dünya Savaşı’nda, İtalya’da konuşlanmış bir Amerikan üssünde geçiyor ve bir bombardıman subayının savaşın ortasında savaşın parçası olmamak için verdiği mücadeleye odaklanıyor. Bu mücadele seyirciye uzun süre belleklerden silinmeyecek bir deneyim vadediyor.

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu Stephen King’in kaleme aldığı “Esaretin Bedeli” oyununda parmaklıklar ardında özgür bir yaşamı sorguluyor. Umuda ve umutsuzluğa inanan iki mahkumun dostluğunu anlatan oyun, seyircisini sabrın, bilginin, zekânın ve umudun tüm zorlukların üstesinden gelebileceğine inandırıyor.

Festivale Özbekistan’dan katılan Khorezm Müzikal Dram Tiyatrosu Erkin Samandarov’un tarihi eseri “Sultan Celaleddin – Ataların Kılıcı”nı sahneliyor. Kahraman savaşçı Celaleddin Mengüberti’nin vatanını korumak için verdiği savaşı anlatan oyun, seyirciyi tarihte bir yolculuğa çıkarıyor.

Sabancı Oda Tiyatrosu sahnesi genç topluluklarla doluyor

Genç Tiyatro Toplulukları son haftada da festival sahnesinde seyirciyle buluşuyor. Festivale Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılan Ashk Tiyatro, kendi yazdığı “Kanatsız Güvercinler” oyunuyla bir adada yaşayan iki insanın hikayesini anlatıyor. Aslında büyük bir karmaşanın aktörleri olduklarını fark eden iki kişinin bu karmaşadan kurtulmak için sevgiye tutunmasının anlatıldığı oyun, sürprizleriyle hem kahramanları hem seyirciyi şaşırtıyor.

Hayal Perdesi ise Anton Çehov’un “Üç Kız Kardeş” adlı eserini yenilikçi bir yorumla sahneliyor. Çehov’un ölümsüz karakterleri Maşa, Olga ve İrina, belirsiz iki ülkenin sınırları arasındaki boşlukta canlanıyor ve belgesel ve kurgu olan ile deneyimlenmiş ve hayali olan arasında hayat buluyor.

Festival son haftasında Şule Ersoy “Ben Kimin Yaratıcı Drama Atölyesi” ve Turgut Bağır ile Yusuf Öcel “Fotoğraf Atölyesi” ile meraklılarıyla buluşuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı