Kitap

1989’dan Bugüne İstanbul Tiyatro Festivali

İKSV’den, İstanbul Tiyatro Festivali’nin
geride bıraktığı 20 festivali, eski ve yeni seyircisi ile buluşturan bir kitap;

Yirmi: 1989’dan Bugüne İstanbul Tiyatro Festivali

Kaynak kitabı niteliğindeki bu çalışma festivalin 27 yıllık tarihinin bir dökümü.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği İstanbul Tiyatro Festivali, Festival Eş Sponsorları Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın desteğiyle, geride bıraktığı 20 festivalin birikimini Yirmi: 1989’dan Bugüne İstanbul Tiyatro Festivali isimli bir kitapta topladı.

Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Özlem Hemiş ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Yard. Doç. Dr. Leman Yılmaz tarafından hazırlanan kitap festivalin 27 yıllık tarihinin kronolojik bir dökümünü yapıyor.

Yirmi: 1989’dan Bugüne İstanbul Tiyatro Festivali, 1989’dan bugüne gerçekleştirilen 20 tiyatro festivalininin çatısında buluşan oyunları ve İstanbul Tiyatro Festivali tarafından gerçekleştirilen özel projeleri hatırlatırken, festivale katılan toplulukların dünden bugüne yolculuklarına bakma fırsatı da sunuyor. Her bir festivali kayda geçiren kitaba 1991-1993 direktörü Zehra İpşiroğlu, 1993-2012 direktörü Dikmen Gürün ve 2013’den bu yana festivalin direktörlüğünü yürüten Leman Yılmaz da sunuş yazılarıyla destek veriyor.

Metinlerini Özlem Hemiş, Leman Yılmaz, Ayşe Draz, Belfu Gülra Kaba, Dikmen Gürün ve Öykü Beliz Öztürk’ten oluşan yazar ve araştırma grubunun kaleme aldığı kitapta, İstanbul Tiyatro Festivali’ne konuk olan tüm oyunların yaratıcı ekiplerinin künyelerinin yanı sıra festivalin ortak yapımları, özel projeleri, mekânları ve Tiyatro Onur Ödülleri de yer alıyor. Her festivalden öne çıkan oyunları topluluk, yönetmen, yazar, olay örgüleri ve festival sunumlarına dair anlatı ve fotoğraflarla mercek altına alan kitap, festivalin yıllar içinde sahne sanatları geniş yelpazesinden sunduğu çeşitliliği de gözler önüne seriyor.

1989’dan bugüne üçüncü nesli kucaklayan İstanbul Tiyatro Festivali’nin eski seyircisiyle bellek tazelemeyi, yeni seyircisiyle festivalin geçmişini buluşturmayı hedefleyen kitabın editoryal çalışmalarını İKSV Kurum Kimliği ve Yayınlar ekibinden Didem Ermiş ile Erim Şerifoğlu, tasarımını ise Bülent Erkmen ve BEK ekibi gerçekleştirdi.
Sınırlı sayıda basılan Yirmi: 1989’dan Bugüne İstanbul Tiyatro Festivali kitabı, 21. İstanbul Tiyatro Festivali mekânlarından ve anlaşmalı kitabevlerinden 90 TL’ye temin edilebiliyor. Lale Kart üyeleri ve tüm öğrenciler festival mekânlarından ve İKSV’den alacakları kitaplarda %20 indirimden yararlanabilecek.
21. İstanbul Tiyatro Festivali
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 1989 yılında düzenlemeye başladığı ve 2002 yılından bu yana iki yılda bir gerçekleştirilen İstanbul Tiyatro Festivali bu yıldan itibaren her yıl düzenlenecek. Böylece İstanbul Tiyatro Festivali, her sene uluslararası ve ulusal oyun, dans, performans ve etkinliklerden oluşan zengin programıyla İstanbul’un tiyatro hayatına taze bir soluk getirecek.
21. İstanbul Tiyatro Festivali, Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda 13-26 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival programında yurtdışından 6, Türkiye’den 13 olmak üzere 19 tiyatro dans ve performans topluluğunun 55 gösterinin yanı sıra okuma tiyatrosu, söyleşi ve kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz etkinlikler de gerçekleştirilerek.

Ayrıntılı bilgi için: tiyatro.iksv.org
İstanbul Tiyatro Festivali ile ilgili gelişmeleri sosyal medyadan takip etmek için:facebook.com/istanbultiyatrofestivali
twitter.com/tiyatrofest
instagram.com/istanbultiyatrofestivali
Görseller için : www.iksvphoto.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı